Młodzież Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Filipa de Girarda w Paryżu (05.2014)

W dniach 9-15 maja uczniowie naszego gimnazjum byli na wyjątkowo ciekawej wycieczce we Francji. Wyjazd ten miał charakter edukacyjny, a jego celem było zwiedzanie Paryża i pobliskiego Wersalu oraz poznanie ich historii. Uczniowie uczęszczający do klas z rozszerzonym językiem francuskim mogli sprawdzić swoją znajomość języka francuskiego podczas rozmów z mieszkańcami Paryża, ale jednocześnie wycieczka zapewniła uczestnikom wiele rozrywki, dzięki całemu dniu spędzonemu w niemieckim parku rozrywki – Europa Park w miejscowości Rust, który jest największym takim obiektem w Niemczech. Europa Park jest niemalże oddzielnym światem , którego poszczególne części przedstawiają kulturę różnych krajów europejskich. Tego dnia każdy znalazł rozrywkę dla siebie. Osoby lubiące silne emocje mogły przejechać się na bardzo szybkich rollercoasterach. Natomiast pozostali mogli bliżej poznać kulturę innych krajów między innymi oglądając pokazy np. tańca flamenco czy rewii na lodzie.
                Następne dni uczniowie gimnazjum spędzili już w Paryżu - stolicy Francji. W Paryżu znajduje się mnóstwo wartych obejrzenia miejsc. To zamieszkiwane przez ponad 12 milionów osób miasto nie sposób dokładnie obejrzeć podczas jednego wyjazdu. Całą grupę zachwycił nastrój panujący w mieście. Wile osób powiedziało wręcz, że mogłoby tam zostać. Natomiast zwiedzone przez grupę miejsca wywołały we wszystkich skrajne emocje – od przerażenia, po zachwyt.
                    Plan wycieczki był bardzo ambitny. Przez cztery dni spędzone w Paryżu udało się zwiedzić bardzo wiele miejsc. Zdecydowanie można powiedzieć, że nasza żyrardowska wycieczka zobaczyła wszystkie najważniejsze zabytki Paryża.
                    Aby wejść do wielu miejsc w Paryżu trzeba zazwyczaj czekać w dużych kolejkach. Wtedy wiele osób zastanawia się czy warto, jednak słuszne są słowa przewodnika żyrardowskiej grupy: „ Jeżeli wszyscy chcą odwiedzić te miejsca, to znaczy, że dobrze wybraliście”.
                    W Paryżu znajduje się wiele miejsc, o których słyszał chyba każdy. Już pierwszego dnia grupa gimnazjalistów odwiedziła cmentarz Pere – Lachaise, na którym znajdują się groby: naszego rodaka Fryderyka Chopina oraz znanego wielu osobom Jima Morrisona. Kolejnym znanym chyba wszystkim miejscem jest katedra Notre Dame, popularna między innymi dzięki powieści W. Hugo – „Dzwonnik z Notre Dame”, której wnętrze wprawia w zachwyt każdego.
                    Oczywiście najbardziej wyczekiwanym momentem wycieczki było wejście na licząca sobie 324 m. wieżę Eiffla. Sama konstrukcja wieży, jak i widok roztaczający się na Paryż z jej szczytu zachwyca prawie każdego turystę, ze wszystkich stron świata. Nie bez powodu jest ona uważana za symbol Paryża.
                   Pałac w Wersalu pod Paryżem, który był miejscem zamieszkania królów: Ludwika XIV, Ludwika XV i Ludwika XVI oraz muzeum Luwr, który również był siedzibą królów, a obecnie jest jednym z największych muzeów świata i jego korytarze liczą ponad 16 km i zawiera dzieła znanych artystów z różnych okresów, a przede wszystkim słynną Mona Lisę – zachwyciły swoim przepychem oraz zwróciły uwagę na luksusy w jakich żyli władcy Francji.
                Wielu uczestników wycieczki zachwyciły muzea, które również grupie udało się zwiedzić: d’Orsay – najbardziej znane muzeum, w którym można podziwiać dzieła znanych na całym świecie impresjonistów takich jak Claude Monet czy Van Gogh, Muzeum Perfum – pokazujące historię powstawania perfum od najwcześniejszych czasów oraz muzeum Grevin – paryskie muzeum figur woskowych, mające w swojej kolekcji najpopularniejsze woskowe postacie współczesnego świata.
                    Ostatniego dnia wycieczki na pewien czas uśmiechy żyrardowskich uczniów zamieniły się w przerażenie, bądź zadumę. To za sprawą pobytu w Katakumbach Paryża, czyli sieci podziemnych korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau. Pod koniec XVIII, aby uniknąć epidemii w przeludnionym  Paryżu, zaczęto znosić tam zwłoki ludzi z cmentarzy miejskich. W XIX w. utworzono pomieszczenia, które są przeznaczone do zwiedzania, dzięki czemu dzisiaj każdy może przejść się korytarzami, wzdłuż którego ułożone są kości ponad 6 milionów ludzi.
                       Wycieczce nie zabrakło również odrobiny romantyzmu. Wieczorny rejs Sekwaną, rzeką płynącą przez Paryż wzbudził zachwyt oraz wzruszenie wielu osób. Piękne zabudowania Paryża obserwowane ze statku, w zapadającym zmierzchu były zachwycające, a pod koniec rejsu, już obok przystani powitała wszystkich wieża Eiffla, która co wieczór zachwyca turystów niesamowitymi efektami świetlnymi.
                  Po tygodniu spędzonym w tym wyjątkowym mieście można powiedzieć na pewno, że tych widoków nie odda żadne zdjęcie, ani żadna pocztówka. Mało jest na świecie miast, które wywołują tak skrajne emocje. Już sam kontrast między paryskimi kamienicami, a nowoczesną dzielnicą La Defence – pełną wysokich wieżowców, czyni to miasto innym, niż wszystkie. W Paryżu niesamowite jest wszystko – od pięknych zabytków, poprzez rzeczy, na które nikt nie zwraca uwagi, takie jak paryskie metro, aż po ludność zamieszkującą to niesamowite miasto. Francja jest jednym z niewielu krajów, gdzie żyją obok siebie tak różni ludzie. Wszyscy są tolerancyjni i pozytywnie nastawieni do siebie oraz turystów.
                 Wszyscy uczestnicy wyjazdu cieszą się, że mieli okazję zwiedzić Paryż i poznać jego kulturę , a poza tym spędzić czas ze znajomymi. Każdy bez zastanowienia poleciłby innym taki wyjazd, bo o Paryżu trudno zapomnieć i każdy z nas chciałby pojechać tam jeszcze raz.

Uczennice klasy IIIa: Dominika Sosnowska i Karina Owczarek

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce „Galeria”